Kanał Rss
Content
Námestie Mateja Korvína v Starom Meste?
10 február 2017

bratislava-1339563_960_720V bratislavskom Starom Meste, medzi Mýtnou a Radlinského ulicou, by malo pribudnúť Námestie Mateja Korvína. Pomenovanie schválili staromestskí poslanci na ostatnom zasadnutí miestneho zastupiteľstva.

Teraz myšlienku musí odobriť ešte bratislavské mestské zastupiteľstvo. Zo severnej, južnej, východnej a západnej strany bude nové námestie obklopené novovybudovanými bytovými a administratívnymi budovami.

Matej Korvín alebo Matej I. v rokoch 1458-1490 bol uhorským kráľom, a od roku 1469 si nárokoval aj titul českého kráľa. V Bratislave v roku 1465 založil univerzitu známou pod názvom Academia Istropolitana, ktorá sa stala významným centrom vzdelanosti a kultúry Uhorska. „Matej Korvín výrazne ovplyvnil ekonomický, politický a kultúrny rozvoj na území dnešnej Bratislavy, čoho dôkazom sú viaceré významné kultúrne pamiatky nachádzajúce sa na území mesta Bratislava. Z dostupných písomností je známy jeho blízky a veľmi pozitívny vzťah k Bratislave,” hovorí staromestský starosta Radoslav Števčík.

(zdroj: bratislava.sme.sk)