Kanał Rss
Content
Šetrenie VšZP
27 február 2017

lekiŠtátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) chce šetriť na liekoch, zdravotníckych pomôckach aj preplácaní zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to z jej ozdravného plánu, ktorý dnes zverejnil inštitút INEKO.

Vlastnými úspornými opatreniami plánuje ušetriť vyše 115 miliónov eur. Oproti minulému roku má znížiť nárast nákladov na zdravotnú starostlivosť o tri percentá. Navrhuje preto v tomto roku napríklad nerealizovať dohody o urovnaní, cez ktoré poskytovateľom zdravotnej starostlivosti preplácala tzv. nadlimity. Chce takto ušetriť päť miliónov eur. Rovnako plánuje rozšíriť centrálny nákup liekov, čo má tento rok usporiť 11,5 milióna eur. Ďalších 2,8 milióna eur majú priniesť opatrenia pri výnimkách na nekategorizované lieky.

Spôsob, ako sa niektoré avizované úsporné opatrenia zdravotnej poisťovne komunikovali v médiách, bol podľa ministra zdravotníctva Tomáša  Druckera nešťastný. Absolútne to vylučuje. Je to podľa neho pokus o nepríjemné informácie v médiách. Nehovoril by o obmedzení zdravotnej starostlivosti, VšZP podľa neho navrhla „prehodnotenie indikačných kritérií”. „Ide o podmienky, kedy sa aké lieky môžu používať,” povedal Drucker. O návrhu zo strany VšZP rozhodne ministerstvo zdravotníctva, na stole ich má jeho kategorizačná komisia.